\

ÚvodZ praxeV balené vodě od Vesety našla inspekce toluen. Šarže musí z trhu

V balené vodě od Vesety našla inspekce toluen. Šarže musí z trhu

17. ledna 2013 | Rubriky: Z praxe

Neperlivá voda od společnosti Veseta z Kyšic na Kladensku obsahovala toluen, zjistila při kontrole Státní zemědělská a potravinářská inspekce a okamžitě nařídila stáhnout kontaminovanou šarži z trhu.

ZDROJ: iDNES

Společnost vyrobila 50 652 litrů tohoto nápoje, který prodávala v lahvích s obsahem 1,5 litru. Výrobce vodu stáčí v Malé Skále na Semilsku, podle etikety z hloubky 300 metrů.

"Příslušná vyhláška toluen nepřipouští v jakémkoliv množství. Kontrolovaný vzorek obsahoval 0,2 mikrogramu na litr, což je těsně nad hranicí zjistitelnosti. Jedná se o množství, které neohrožuje akutně zdraví člověka," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Vzorek inspekce odebrala loni 26. listopadu.

Po tomto zjištění inspekce nařídila výrobci informovat všechny odběratele a stáhnout danou šarži z prodeje. Prozatím bylo staženo přes 1 100 litrů, do prodeje šlo 14 000 litrů. Výrobce také musí zjistit, jak se toluen do nápoje dostal, do té doby musí mít zastavenou výrobu.

"Zatím není jasné, jak se tam dostal a je o těžké příčině spekulovat," řekl Kopřiva. Je pravděpodobné, že v následujících dnech zahájí inspekce s výrobcem správní řízení. Vyjádření společnosti se nepodařilo získat.

BESsBESs

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Kontakt

Ing. Vladimír Soulek

Specialista pojištění pohledávek

602 680 410